Rada školy Prezentácia školy Profil školy História školy Napísali o nás 60. výročie školy

O škole

Profil školy

Úvod

 

          Štátna školská inšpekcia pri výkone komplexných  školských inšpekcií vyžaduje  od kontrolovaných subjektov pri oznámení inšpekcie, okrem iného, aj predloženie komplexného zámeru rozvoja školy.

         Analýza výsledkov výchovy a vzdelávania za predchádzajúce obdobie, výsledky autoevalvácie  (sebahodnotenia)  školy - poznanie silných a slabých stránok školy umožňuje poznať aktuálny stav  školy vo všetkých oblastiach jej práce, následne voliť vhodné prostriedky na riešenie.

          Koncepcia výchovy a vzdelávania v Slovenskej republike na najbližších 15- 20 rokov   ( Milénium)  umožňuje  v koncepcii zosúladiť filozofiu konkrétnej školy, potreby jej žiakov a pedagógov  s celospoločenskými  cieľmi, ktoré sú v súlade  s politikou štátu v oblasti školstva.

Škola je sociálna inštitúcia, ktorá sleduje špecifické ciele a obsah, ktorý sa odráža v osobitostiach jej organizačnej štruktúry a vlastnostiach. Ako vzdelávacia inštitúcia , je škola miestom socializácie žiakov , podporuje ich osobnostný a sociálny rozvoj a pripravuje ich aj na osobný, pracovný a občiansky život. Svoje spoločenské postavenie škola plní v dynamicky sa meniacom prostredí, v ktorom dominujú zložité a náročné vzťahy.

V súčasnej dobe prebieha obsahová reforma výchovy a vzdelávania v súvislosti s prijatím nového školského zákona. V tejto situácií sa stanovenie cieľa, plánovanie a tímová spolupráca stávajú jednou z hlavných činností. Pri stanovení cieľov školy je potrebné zvážiť potreby, záujmy, priania žiakov a rodičov na jednej strane a poslanie, ciele záujmy a funkcie základnej školy na druhej strane s prihliadnutím na nové princípy, priority a zásady vzdelávania.

Tradícia školy, poznanie vnútorných a vonkajších faktorov ovplyvňujúcich činnosť školy- dodržiavanie  kontinuity školy, vo formovaní profilu žiaka, významne vplýva na budovanie jej mena, umožňuje jej odlišovať sa od ostatných škôl, vyhovieť aj špecifickým potrebám žiakov alebo rodičov. Podmienkou úspešného rozvoja školy je aj poznanie  a reálne zhodnotenie podmienok, ktoré môžu tomuto  procesu pomôcť.

Na základe analýzy  a zistení školy, na základe požiadaviek rodičov a názoru KŠI i zriaďovateľa je jediným vážnym problémom  našej školy  tieto názory a požiadavky preniesť do života školy, aby sa zlepšil jej imidž i celkový chod.

          Cieľom tohto návrhu koncepcie rozvoja školy je na základe analýzy činnosti školy hľadať cestu, ako zosúladiť požiadavku Milénia na kalokagatické vzdelávanie, teda harmonický rozvoj duševný i telesný  našich žiakov vo výchovno-vzdelávacom procese a smerovať žiakov  i s ich rodičmi i k cielenému využívaniu voľného času. Tým sa vybuduje ešte lepší vzťah k škole a zamedzí sa negatívnym javom našej spoločnosti ako je málo pohybu, drogy a málo spoločných aktivít rodičov a detí v spolupráci so školou. Naši žiaci budú plynule pokračovať i v najnáročnejších odboroch na stredných školách , s pokračovaním v štúdiu na vysokých školách.

           Všetky tieto ciele a činnosti je možné realizovať za súčasných možností, pri prísnom dodržiavaní ekonomických pravidiel, iba v súlade so zámermi a   v spolupráci  so zriaďovateľom, mestom Humenné.

 

 

  1. Rozvojový program školy

 

 

1.1.Analýza prostredia

 

a) Charakteristika školy

 

       ZŠI s MŠ na Ulici lesnej 28 v Humennom je škola internátneho typu s právnou subjektivitou od roku 2002.  Je to spádová národnostná škola s vyučovacím jazykom ukrajinským. Navštevujú ju žiaci z Humenného a z rusínskych obci blízkeho okolia, ako aj  Rómovia z Nižnej Jablonky, či deti z Vyšnej Jablonky  a Osadného.  Problémom školy sú neustále predsudky, ale aj cielené útoky proti tejto škole. Súčasťou školy je od roku 2003 jednotriedna MŠ. Negatívnym javom je, že deti z MŠ odchádzajú prevažne do iných humenských škôl.

       Demografický vývoj v  SR je už niekoľko rokov nepriaznivý, čo sa prejavuje i  na počtoch žiakov v triedach. Škole sa darí držať stabilnú úroveň  okolo110 žiakov. Získanie každého žiaka prináša enormné úsilie vedenia školy. Tento stav je zapríčinený mnohými okolnosťami. Jednou z hlavných je nízka národnostná uvedomelosť našich ukrajinských spoluobčanov. Našim cieľom je mať počty žiakov okolo 150, čo by nám zabezpečilo lepší rozpočet a aj lepšie podmienky pre výchovno-vzdelávací proces.

       Boľavým miestom školy aj napriek enormnému úsiliu vedenia školy je prvý ročník. Škole sa nedarí napĺňať zákonom stanovený počet žiakov v triede. V budúcnosti musíme dosiahnuť, aby všetky deti z MŠ pokračovali v plnení školskej dochádzky v tunajšej škole. V súčasnosti škôlka funguje ako dvojjazyčná.

      Táto škola by mala ponúkať vyvážené výchovné prostredie, v ktorom je žiak pre učiteľa partnerom. Deti sa nesmú báť vysloviť svoj názor na čokoľvek. Výchovno-vzdelávací proces sa realizuje v súlade s platnými učebnými plánmi a osnovami pre ukrajinské školy, ako aj plánmi pre žiakov s vývinovými poruchami učenia a správania v špeciálnych triedach školy.

      Na základe pravidelnej kontroly a analýzy výchovno-vzdelávacích výsledkov môžeme konštatovať ich postupnú stagnáciu, až pokles.

  

 

b) Analýza výchovno – vzdelávacích výsledkov

 

      Na základe zisteného je potrebné smerovať aktivity školy v edukačnom procese i v mimo- školskej činnosti v budúcnosti nasmerovať na plnenie nasledovných cieľov a  úloh:

 

  • chceme byť školou so svojou históriou, i  budúcnosťou, ktorá bude mať pevné základy postavené na demokratických zásadách a princípoch,
  • na prvom mieste je náš žiak, a kvalitná práca kvalifikovaného pedagóga,
  • podpora výučby cudzích jazykov a prácu s počítačom,
  • hľadať možnosti zapojenia sa do rôznych projektov a aktivít, ktoré by mohli skvalitniť našu ponuku,
  • podporovať nadaných a talentovaných žiakov,
  • ako výsledok našej práce považovať úspechy našich žiakov v ďalšom štúdiu na kvalitných a náročných stredných školách,
  • máme záujem byť otvorenou školou pre verejnosť i žiakov,
  • veľký dôraz  musíme klásť na kvalitu edukačného procesu,
  • musíme obnoviť dobré meno i logo školy,
  • výsledkami práce a vhodnou propagáciou školy budeme môcť povedať, že sme nielen strediskovou školou, ale aj vyhľadávanou školou.

 

Učebné plány

      Výchovno-vzdelávací proces sa realizuje v súlade s platnými učebnými plánmi a osnovami pre ukrajinské školy, ako aj plánmi pre žiakov s vývinovými poruchami učenia a správania v špeciálnych triedach školy.

 

Učebné plány sú realizované v niekoľkých variantoch.

 

Personálne zabezpečenie školy

 

Počet tried je na 1. stupni štyri, na druhom  päť  a ešte dve špeciálne triedy (8. a 9. ročník) Pedagogických zamestnancov základnej školy je spolu 18. Z toho na prvom stupni sú 4. Na druhom stupni vyučuje 7 učiteľov. MŠ má dve učiteľky, na internáte sú tri vychovávateľky. A jedna pomocná vychovávateľka pre deti so špeciálnymi  potrebami. Kvalifikovanosť je 100 percent. V školskom klube detí pracuje jedna vychovávateľka. Na škole pracuje 5 technicko – hospodárskych pracovníkov a tri pracovníčky v školskej kuchyni, jedna vedúca a školník. Na škole asi pracuje v súčasnosti jeden zamestnanec v dôchodkovom veku.

 

 

Výučba cudzích jazykov

 

Na škole sa vyučujú tri cudzie jazyky a to anglický jazyk,  ruský a nemecký jazyk.

V ročníkoch 5.-9 sa vyučujú všetky spomínané cudzie jazyky. Kvalifikovane sa učí iba nemecký jazyk.

 

 

Materiálno-technické vybavenie:

 

       Budova školy bola postavená v roku 1975. Je v situovaní v nádhernou prostredí, avšak na okraji mesta. Budova predstavuje jeden celok, členený na pavilóny BC- Gymnázium, škola a MŠ, ŠJ a internát školy a malá nevyhovujúca telocvičňa. V školskom objekte sa okrem 13 tried (z toho 4 pre žiakov so špeciálnymi potrebami), sa nachádzajú odborné učebne hudobnej výchovy, fyziky, počítačová, špecifická príprava dievčat, žiacka knižnica, učiteľská knižnica a študovňa. Veľmi nám chýba jazyková učebňa,  ktorá je pre naše zámery  nevyhnutná. Budova má školskú kuchyňu a jedáleň. Interiér školy je riešený účelne, priestory sú hygienicky a esteticky udržiavané.

 

Škola má však problém s veľkou energetickou náročnosťou budov. Je potrebné to riešiť cez priame úspory odstránením zatekania do budov, zateplením severných strán, prehodnotením stavu okien. Ich prípadnou výmenou. Objekt budovy vyžaduje čiastočnú rekonštrukciu, náter fasády rekonštrukciu hygienických zariadení  a rekonštrukciu zariadení školskej jedálne. Školská jedáleň bude potrebovať prehodnotenie počtu stravníkov, energetickú i ekonomickú náročnosť. Bolo by účelné modernejšie vybavenie MŠ školskými pomôckami a potrebami. Je nevyhnutné doriešiť osamostatnenie priestorov na bývanie od školy. Nevyužívané priestory je nutné ekonomicky prenajať. Tieto ciele, pre ich veľkú vážnosť je potrebné prerokovať v kolektíve školy, s rodičmi našich žiakov, s Radou školy a v plnej súčinnosti so zriaďovateľom.

 

 

Mimoškolská a záujmová činnosť

 

Na škole pracujú  záujmové útvary, ktoré podporujú zmysluplné využívanie voľného času. Krúžky vychádzajú zo záujmu žiakov , ale i materiálneho vybavenia školy.

 

 

Akcie organizované školou

 

Okrem základnej funkcie, ktorú základná škola plní,  na škole je možné organizovať aj akcie, do ktorých sa zapájajú žiaci školy. Ide o akcie, ktoré majú u žiakov prehlbovať ich výchovno-vzdelávaciu úroveň i vzťah k škole.

 

  • Základný plavecký výcvik
  • Lyžiarsky výcvik
  • Vianočná akadémia
  • Športové školské turnaje vo  futbale, basketbale, stolnom tenise a iné
  • Školský karneval
  • Oslavy Dňa úcty k starším
  • Oslavy Dňa detí
  • Deň otvorených dverí
  • Divadelné predstavenia, hudobné koncerty
  • Školy v prírode či školské výlety
  • Zber papiera

 

 

c) Silné a slabé stránky školy

 

silné stránky školy:

 

  •  priemerná nižšia naplnenosť tried dáva možnosť učiteľom väčší priestor    venovaniu sa jednotlivým žiakom
  •  postavenie školy v okolí
  • eliminovanie výchovných problémov v spolupráci s RR
  • starostlivosť o špeciálne triedy a integrovaných žiakov
  • v-v koncepcia školy zohľadňuje potreby žiakov i spoločnosti
  •  škola má vypracovaný systém mimo vyučovacích aktivít, prezentácia školy na verejnosti /Nezábudka/
  •  žiaci sa zúčastňujú súťaží a olympiád
  •  škola má kvalitný a stabilný pedagogický zbor
  •  škola podporuje ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov
  •  škola má dobrú polohu v peknom prostredí
  •  škola má učebňu  informatiky, chémie, hudobnej výchovy, dielne na výučbu   technickej výchovy, vlastný sad a záhradu na pestovateľské práce.
  • viacúčelové školské ihrisko
  • dobre fungujúca MŠ, ŠKD, internát
  •  webová stránka školy

Pre zlepšeniedobrého mena školy je potrebné využiť i tieto príležitosti:

 

- primeranými racionalizačnými opatreniami získať dostatok finančných prostriedkov na prevádzku školy .

-odbornú štruktúru vyučovania skvalitniť na 100 percent.

- vyučovanie ukrajinského a ruského jazyka otvára príležitosti na východ

   a vyučovanie anglického jazyka utvára všestrannú jazykovú zdatnosť

-spolupráca s družobnou školou na Ukrajine- výmena skúsenosti

- spolupráca s Ukrajinským konzulátom v Prešove a  ZRUS-om

- rozšíriť ponuku voliteľných a nepovinných predmetov.

- umožniť ďalšie vzdelávanie učiteľov.

-využívať možnosti štrukturálnych fondov

-postupne zmeniť školu na centrum vzdelávania, športu a kultúry- projekt Otvorená škola

-zvláštnu pozornosť venovať vyučovaniu cudzích jazykov a ITK

-rozširovať spoluprácu pri výchove žiakov ZŠ a SŠ

 

 

 

slabé stránky školy:

 

  •  problémy s financovaním a nákupom nových učebných  pomôcok
  •  veľká energetická náročnosť a s tým spojená potreba rekonštrukcie školy
  •  predsudky voči škole/ národnostný charakter/
  •  nízka naplnenosť školy žiakmi, nízka dotácie, ekonomické problémy
  •  škola sa slabo zapája do tvorby projektov
  •  spolupráca medzi mestskými školami
  •  chýbajú priestory na rehabilitačné cvičenia s bazénom

 

 

 

 

  1. Určenie vízie školy

 

Cieľom výchovy a vzdelávania bude celkový rozvoj žiaka, vytvorenie kladne pôsobiacej klímy pre ďalší komplexný rozvoj jeho osobnosti. Pedagogickým cieľom je tvorba modernej školy so zameraním na výučbu cudzích jazykov a informatiky.

Chceme pokračovať v tradíciách školy, využiť silné a slabé stránky školy, v ktorej vzdelávanie bude súčasťou výchovy.

Tu predkladám niektoré strategické ciele, ktoré by mohli školu zachovať i podvihnúť.

 

 

 

1.2.1.Strategické ciele školy (SC)

 

 

SC č.1

Zabezpečiť vysokú odbornosť pedagogického zboru. Zvýšiť úroveň VVz procesu na celej škole, vrátane žiakov špeciálnych tried. Skvalitniť výučbu cudzích jazykov.

Vytvoriť efektívne pôsobiace motivačné prostredie.

 

SC č.2

Znížiť energetickú náročnosť školy. Odstrániť zatekanie strechy. Preriešiť využívanie a využitie priestorov. Prehodnotiť problémy s kuchyňou. Zriadiť a vybaviť priestory na rehabilitáciu, rehabilitačné cvičenia, vrátane vodoliečby.

 

SC č.3

Skvalitnenie výučby informatiky. Všestranne podporovať výučbu cudzích jazykov. Zriadiť jazykovú učebňu

 

SC č.4

Aktualizovať školskú knižnicu, ktorá by slúžila všetkým žiakom školy, ale aj pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom

 

SC č.5

Napriek demografickým prognózam a konkurenčnému prostrediu stabilizovať v nasledujúcich rokoch počet žiakov školy.

 

SC č.6

Vychádzať z tradície školy, skvalitniť výchovno-vzdelávací proces a výchovne pôsobenie školy.

 

 

 

 

 

 

1.3. Návrh realizácie strategických cieľov

 

 

 

SC č.1

 

Zabezpečiť vysokú odbornosť pedagogického zboru. Zvýšiť úroveň V-V procesu na celej škole, vrátane žiakov špeciálnych tried. Skvalitniť výučbu cudzích jazykov. Vytvoriť efektívne pôsobiace motivačné prostredie

 

.

H1 Podporovať profesijný rast pedagogických zamestnancov

S1 Naučiť učiteľov vzájomne sa podporovať, pracovať v tímoch, konštruktívne prejednávať problémy výchovy a vzdelávania.

F1 V rámci PK, MZ, PR zabezpečiť vzdelávanie pedagogických pracovníkov.

F2 Na vypracovanie didaktických projektov zapájať učiteľov a pracovať v tímoch.

F3 Prezentácia projektov.

 

S2 Podporovať všetky formy sebavzdelávania a rozširujúceho vzdelávania, kariérny              postup pedagogických zamestnancov.

            F4 Podporovať sebavzdelávanie formou účasti na odborných seminároch MPC,

                 Podporovať dištančné štúdiu a ďalšie formy vzdelávania.

            F5 Zabezpečiť nároky na cestovné výdavky.

 

S3 Stanoviť kritéria pre hodnotenie učiteľov motivujúce ich sebavzdelávanie.

            F6 Zabezpečiť transparentnosť odmeňovania na základe prijatých kritérií.

S4 Prístup k odbornej literatúre, metodickým príručkám.

            F7 Zabezpečiť dostatok odbornej literatúry

 

H2 Podporovať hodnoty demokratickej školy- otvorenosť názorov.

S5 Zlepšenie medziľudských vzťahov, úroveň komunikácie.

S6 Vytvoriť zásady správania a jednania  ľudí.

            F8 Prehodnotiť vnútorný poriadok školy

            F9 Vytvoriť podmienky pre účasť odborníkov z oblasti psychológie a pedagogiky.

S7 Vytváranie priaznivej sociálnej klímy a motivačného prostredia.

            F10 Vytvoriť vhodné kritéria vnútro školského odmeňovania.

            F11 Hodnotenie a seba hodnotenie pracovníkov.

 

 

 

SC č.2

 

Znížiť energetickú náročnosť školy. Odstrániť zatekanie strechy. Preriešiť využívanie a využitie priestorov. prehodnotiť problémy s kuchyňou. Zriadiť a vybaviť priestory na rehabilitáciu, rehabilitačné cvičenia, vrátane vodoliečby.

H1 Obnoviť športový areál, a tak skvalitniť výučbu telesnej výchovy.?

      Zriadiť a vybaviť priestory na rehabilitačné cvičenia vrátane vodoliečby,

      prístupné pre všetkých žiakov.

S1 Zabezpečiť projektovú dokumentáciu.

            F1 Oslovenie sponzorov, športových klubov, podnikateľov a zriaďovateľa.

            F2 Vytvorenie tímu na zabezpečenie financií

S2 Zabezpečiť stavebnú firmu na realizáciu športového areálu.

            F1 Vytvorenie tímu na výber vhodnej stavebnej firmy.

            F2 Vytvorenie tímu na kontrolu realizácie výstavby.

S3 Vypracovať projekt cez MŠ, MZ, eurofondy.

            F1  Vytvorenie tímu na vypracovanie projektu

 

 

SC č.3

 

Skvalitnenie výučby informatiky. Všestranne podporovať výučbu cudzích jazykov. Zriadiť jazykovú učebňu

 

 

H1 Skvalitniť výučbu informatiky

S1 Umožniť štúdium informatiky vyučujúcim všetkých aprobácií.

F1 Podporovať rozličné formy vzdelávania, organizované MPC, elektronické formy vzdelávania a iné.

F2 Preplatenie cestovného a iných výdavkov spojených so štúdiom.

            S2 Zaistiť väčšiu dostupnosť počítačov v priebehu vyučovania i po vyučovaní.

                        F3 Vytvorenie tímu pre realizáciu mimo vyučovacích aktivít.

                        F4 Organizovanie krúžkov, zavedením dozoru v počítačovej učebni.

                        F5 Využívať výukové programy.

S3 Viesť učiteľov k tomu, aby zadávali žiakom úlohy a referáty k splneniu ktorých   potrebujú informačné technológie.

 

H2 Vytvorenie priaznivého obrazu školy

S4Využiť finančné príspevky, sponzorské dary na nákup IKT.

F5Vytvorenie odborného tímu .

F6 Vytvorenie realizačného tímu, ktorý zodpovedá za nákup IKT.

 

 

SC č.4

 

Aktualizovať školskú knižnicu, ktorá by slúžila všetkým žiakom školy, ale aj pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom

 

H1 Aktualizovať školskú knižnicu.

S1 Vytvoriť projekt.

                        F1 Projektový tím.

                        F2 Realizačný tím.

            S2 Realizácia projektu.

                        F3 Vytvorenie tímu na výber vhodného priestoru.

                        F4 Vytvorenie tímu na výber vhodnej literatúry.

F5 Propagácia, možnosti využitia pre žiakov.

                       

 

 

SC č.5

 

Napriek demografickým prognózam a konkurenčnému prostrediu stabilizovať v nasledujúcich rokoch počet žiakov školy.

.

 

H1 Vytváranie priaznivého obrazu školy 

S1 Prezentácia školy na úrovni  regiónu.

            F1 Vytvorenie tímu na realizáciu reklamy v humenskej televízii, regionálnych novinách, nášho i susedných okresov,  na internete.

S2 Prezentácia úspešnosti žiakov školy na stredných školách.

            F2 Inovovať didaktické postupy vo vyučovaní.

S3 Školský časopis.

            F3 Členovia redakčnej rady, hierarchia.

            F4 Zabezpečiť obsahovú a grafickú stránku školy.

            F5 Spôsob distribúcie časopisu.

 

 

H2 Tradície školy

S4 Vianočná burza.

            F6 Vytvorenie organizačného tímu.

            F7 Zabezpečenie priestoru na realizáciu.

            F8 Vhodná propagácia medzi žiakmi alebo rodičmi.

S5 Vianočná akadémia

            F9 Vytvorenie organizačného tímu.

            F10 Vytvorenie tímu , ktorí zodpovedá za vhodný program.

            F11 Propagácia na úrovni mesta, medzi rodičmi a ostatnými školami.

S6 Turnaj v stolnom tenise s družobnou školou z Poľska

            F12 Vytvorenie organizačného tímu.

            F13 Zabezpečenie sponzorov.

            F14 Propagácia a realizácia turnaja.

S7 Deň detí

            F15 Vytvorenie organizačného tímu.

            F16 Zabezpečenie finančných prostriedkov zo ZRPŠ.

            F17 realizácia osláv podľa plánu.

S8 Jesenný a jarný zber papiera

            F18 Vytvorenie organizačného tímu.

            F19 Zabezpečiť spoluprácu so zbernými surovinami.

            F20 Propagácia a realizácia.

S9 Deň otvorených dverí.

            F21 Vytvorenie organizačného tímu.

            F22 Propagácia a medializácia

            F23 Samotná realizácia

 

H3 Zápis žiakov do prvého ročníka

       Získať žiakov do piateho ročníka

S10 Prezentácia školy na verejnosti.

            F24 Mediálna prezentácia

            F25 Spolupráca s materskými škôlkami v meste a v spádových obciach.

            F26 Vytvorenie tímu na tvorbu pozvánok a propagačného materiálu.

S11 Priebeh zápisu do prvého ročníka.

            F27 Zabezpečenie účasti školského psychológa a špeciálneho psychológa.

            F28 Zabezpečenie objednaných pomôcok pre 1. ročník.

H4 Ponuka využívania telocvične pre školy a verejnosť.

            F29 Vytvoriť realizačný tím.

F30 Vyhotoviť ponuku a podmienky .

 

 

SC č.6       

 

Vychádzať z tradície školy, skvalitniť výchovno - vzdelávací proces a výchovne pôsobenie školy.

 

H1 Inovácie školského kurikula

S1 Stanovenie efektívnych variantov učebného plánu pre prvý a druhý stupeň.

            F1 Výber nepovinných predmetov

            F2 Výber povinne voliteľných predmetov.

            F3 Konzultácie ohľadom výberu s Pedagogickou radou, Radou školy a Radou rodičov.

S2 Organizácia vyučovania cudzích jazykov.

            F4 Zabezpečiť kvalifikovaných učiteľov na výučbu cudzích jazykov.

            F5 Rozdelenie žiakov do skupín podľa stupňa zvládnutia cudzieho jazyka.

 

H2 Práca s nadanými žiakmi.

S3 Vytvoriť špeciálnu triedu pre nadaných žiakov, využiť efektívnu integráciu 

       nadaných žiakov.

            F6 Zabezpečiť odbornú prácu s nadanými žiakmi.

            F7 Pripravovať žiakov na reprezentáciu školy.

 

H3 Práca s integrovanými žiakmi a žiakmi so špeciálnymi požiadavkami.

S4 Triedny učiteľ, špeciálny pedagóg, vyučujúci ostatných predmetov.

            F8 Zabezpečiť spoluprácu so špeciálnym pedagógom.

            F9Zabezpečiť spoluprácu rodiča , triedneho učiteľa a vyučujúcich .

S5 Tvorba písomnej agendy nutnej pri integrácii žiaka.

S6 Vytvoriť individuálny vzdelávací plán a program žiaka.

            F10 Priebežne kontrolovať realizáciu IVP.

            F11 Rokovať o problémoch na zasadnutiach PK a MZ.

 

H4 Sledovanie výchovného pôsobenia školy na žiakov.

S7 Interakčné vzťahy v edukačnom procese.

            F12 Zabezpečiť ďalšie vzdelávanie učiteľov.

            F13 Analýza súčasného stavu v dodržiavaní vnútorných školských noriem.

            F14 Prehodnotenie noriem na základe informácií zo strany rodičov a žiakov.

            F15 V spolupráci s PPP, realizácia prieskumu medzi žiakmi a učiteľmi.

            F16 Vyhodnotenie a analýza výsledkov prieskumu.

S8 Žiacky parlament.

            F17 Výber zástupcov z jednotlivých tried do žiackeho parlamentu.

            F18 Vytvorenie miest a voľba predsedu žiackeho parlamentu.

            F 19 Rozvoj kritického myslenia žiakov, a presadzovanie požiadaviek

 

 

 

Záver

 

 

 

           Úspešná škola má zahrnúť vo svojich strategických zámeroch oblasť vzdelávacieho systému, ktorého súčasťou je osobnostný a profesijný rast svojich zamestnancov. V platných právnych normách a predpisoch sa uvádza, že povinnosťou pracovníka je prehlbovať si kvalifikáciu na výkon práce dohodnutej v pracovnej zmluve. Na to, aby si učiteľ mohol zvyšovať svoju odbornú úroveň je potrebné vytvoriť podmienky. Vyžaduje si to neustálu aktualizáciu knižných fondov, internetizáciu, účasť na rôznych vzdelávacích aktivitách. 

Súčasné školy nemajú dostatok finančných zdrojov ani kapacitných možností na vytvorenie spomínaných podmienok, preto túto činnosť kompenzujú metodické združenia, predmetové komisie, alebo iné poradenské a konzultačné vzdelávacie inštitúcie v rámci svojich aktivít. Jednou z dôležitých úloh by malo byť zabezpečenie rôznych foriem vzdelávania v spolupráci s metodicko-pedagogickými centrami, Štátnym pedagogickým ústavom, univerzitami, nadáciami, pedagogickými akadémiami a pod.

Veľký dôraz je potrebné položiť na zvýšenie kvality výchovy i vzdelávacieho procesu na celej škole, vrátane žiakov so špeciálnymi požiadavkami. Druhou nemenej dôležitou úlohou je zníženie energetickej náročnosti, vrátane čiastočnej rekonštrukcie. Kvalitné ľudské zdroje- učitelia a ich kvalitná disciplinovaná práca založená na odbornosti a dobrovoľnej ochote pracovať  nám skvalitní  a rozmnoží počet žiakov.

Ekonomika školy sa môže odvíjať od počtu žiakov, spolupráci so zriaďovateľom a hľadaním iných zdrojov, napr. cez projekty, granty a podobne. Kvalitný výchovný a vzdelávací proces na celej škole, kvalitné využívanie voľného času určite  zlepší  spoluprácu rodiny a školy. Dobré meno a obraz školy jej zabezpečí ďalší rozvoj.

Snažil som sa  do koncepcie rozvoja školy zahrnúť také ciele, ktoré vychádzajú z tradícií školy i potrieb a ktoré je možné v našich podmienkach splniť.

Najnáročnejšia úloha je v oblasti ľudských zdrojov, ekonomiky a energetickej náročnosti školy. Dá sa to dosiahnuť len spoluprácou všetkých zložiek, ktoré sa podieľajú na fungovaní školy. 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou internátna s vyučovacím jazykom ukrajinským
    Kudlovská 11
    066 01 Humenné
  • 0901 75 29 30

Fotogaléria